nowe zasady dotyczące cookies

W naszym serwisie wykorzystujemy pliki „cookies”. Używamy ich, aby wyświetlić Ci treści, które są dla Ciebie naistotniejsze.
Pliki te zapewniają optymalne działanie serwisu, jeśli jednak zechcesz zrezygnować z ich używania, możesz to zrobić w kazdej chwili.

dowiedz się więcej...
pl en
Potrzebujesz pomocy? Sprawdź może ktoś miał podobny problem, skorzystaj z wyszukiwarki.

Forum GotLink.pl » Aktualności GotLink.pl
Korekcyjne zmiany wynagradzania w 2014r.

Dodano: 20-04-2014 01:03
punkty24h
Zarejestrowany: 03-01-2011
Szczerze przyznam, że dla mnie ten BL to jakiś absurd. Zazwyczaj domeny z wysokim PR, które są naprawdę dobrze podlinkowane mają zerowe lub bardzo niskie wskaźniki BL. Nie wiem o co chodzi z tym "Rogerem", ale być może o to, że robot opensiteexplorer po prostu koncentruje się na domenach globalnych zamiast na PL.

Ja osobiście jestem zwolennikiem jak najmocniejsze dopalania domen, bo to najskuteczniejsza forma wzmacniania linków. Nawet cholerne profile się linkuje :) nie wspominając o dedykowanym zapleczu. Warto byłoby to mierzyć jednak w sposób bardziej obiektywny niż Moz. Na polskim rynku używa się Ahrefsa i Majestica i przy którymś z nich bym obstawał, gdyż ich dane są zbliżone do GWT.

Wiem, że te dyskusje były już wielokrotnie prowadzone, ale może teraz przy większych "remontach" systemu warto byłoby powrócić do tematu. Być może w przyszłości zniknie PR, więc warto byłoby już teraz wypracować wiarygodne wskaźniki oceniające siłę i autorytet strony. Tutaj do głowy przychodzą mi wskaźniki Majestic IPC, TF i CF, którymi najciężej manipulować.
Dodano: 20-04-2014 08:19
innomedgroup
Zarejestrowany: 22-07-2012
@punkty24h
BL to niekoniecznie absurd. Ale to pewnie na tyle dyskusyjna sprawa, że nie chcę nikogo przekonywać.

@GLA
Myślę, ze to zmiany w bardzo dobrym kierunku.

Nadal jednak obstaję przy większym promowaniu TLD. Dlaczego?
Weźmy sytuację hipotetyczną w 2 wariantach i zastanówmy się ile punktów i jaka jest moc takich kombinacji:

Wyliczenia przyjmę dla strony z site=1000, BL=100, Linkout=5 z bonusem za IP 500 (1/3 z puli 1500)

Pierwsza opcja/

1 strona oparta na TLD PR=1
Wg kryteriów powinna dostać ( 530+500+500+1000 ) * 1,25 * 1,25 = ok 3950 pkt.

Druga opcja/

2 strony oparte na subdomenach w jednym TLD PR brak (bo subdomena)
Wg kryteriów powinna dostać 2* ( 530+500+500 ) * 1,25 * 1,25 * 0,8 = ok 3825 pkt.

Domena główna w drugiej opcji nie jest dodawana do systemu.

Punktacja jest bardzo podobna. Dodając punktację za staż w systemie przy site 1000, pierwsza opcja zyska ok 1600 pkt a druga ok. 2400.

Myślę jednak, że linki z domeny głównej są więcej warte niż linki z dwóch subdomen. Temu chyba służył kiedyś bonus za Domenę główną - skutecznie promował TLD i był dodatkową zapora przeciwko subdomenom.

Niski bonus za DG na pewno zwiększy udział subdomen w systemie i wpłynie negatywnie na moc.
Dodano: 20-04-2014 12:59
GLA
Zarejestrowany: 26-06-2008
@innomedgroup, w celu zróżnicowania punktacji pomiędzy subdomenami a DG można albo zwiększać bonus dla DG albo zwiększać redukcje za subdomeny - w pierwszym przypadku będziemy rozwadniać punktację a w drugim konsolidować. Aby zachować stabilny koszt pobrania i ceny to szedłbym w kierunku większych cięć za subdomeny automatycznie zwiększając bonus za BL.

Nie ukrywam że pomysł dokładania kolejnych mierników pochodnych od BL na które 95% userów i tak nie będzie miała wpływu ze względu na brak wiedzy bądź możliwości... nie wniesie do systemu żadnej korzyści poza korzyścią dla sprytniejszych 1 czy 2 większych userów.

W sytuacji dopóki podstawowy parametr tj. BL nie osiąga zadowalającego poziomu w zasobach systemowych to trudno uwierzyć aby użytkownicy zaczęli się skupiać na IPC, TF czy CF.

Uważam iż sposób wynagradzania powinien być w miarę możliwości upraszczany tzn. aby nie stosować 2 różnych wynagrodzeń do jednego celu. A więc jeśli penalizujemy subdomeny to nie ma uzasadnienia bonus za TLD. Jeśli różnicujemy punktację w zależności od rodzaju domeny TLD/Funkcj/Regio to tak naprawdę bonusy za DG są zbyteczne bo realnie już nie wpływają na rodzaj zasobów.

Penalizacja subdomen powoduje iż subdomena ma redukowaną całkowitą punktacje którą otrzymuje. Natomiast aby to samo osiągnąć popzrez bonus dla DG to po pierwsze trzeba byłoby ustanowić go na wysokim poziomie, a to spowodowałoby że trzeba byłoby zredukować punktację za inne parametry a być może w większym zakresie wpływać na koszt pobrania - a to już robi się błędne koło. Bo za chwilę ktoś inny znowu powie że staż za niski, że ip za niskie a ciągle musimy się poruszać w określonej puli punktów dla domeny zmieniając jedynie proporcje pomiędzy poszczególnymi bonusami. Dlatego jeśli argumentujemy że będzie przybywać subdomen to wystarczy tylko podnieść cięcie dla nich i już nie tworzymy błędnego koła polegającego na ciągłym przesuwaniu pozostałych składowych punktacji.
Dodano: 21-04-2014 23:26
elsajko
Zarejestrowany: 10-05-2009
Mnie też czekanie około miesiąca aż naliczy pierwsze punkty za BL "powolny Roger" zawsze irytowało:) To jest bonus na który się najdłużej oczekuje (pomijając stażowy ale tutaj to oczywiste). Przecież Google wyłapuje linki dużo wcześniej, inne roboty też więc po co ta karencja?

Pierwsze naliczanie mogłoby się pojawić po 10 dniach juz spokojnie przy wykorzystaniu innych narzędzi.
Dodano: 23-04-2014 18:14
Radeq
Zarejestrowany: 03-01-2009
Potwierdzam, nabicie BL w OPE jest trochę problematyczne, aktualizacje co miesiąc. Sprawdziłem BL dla kilku domen linkowanych tylko Gotlinkiem:

Domena, OPE [root/total], Majestic [root/total], Ahrefs [root/total]
1, 30/38, 80/961, 40/382
2, 9/19, 16/141, 21/164
3, 14/23, 39/504, 51/499
4, 18/34, 46/397, 129/696

Jak widać OPE śpi w Polsce.
Dodano: 23-04-2014 19:18
GLA
Zarejestrowany: 26-06-2008
OSE z założenia nie zliczało kiedyś rotacji dlatego właśnie padł na niego wybór aby userzy nie zajeżdżali zasobów próbując zwiększyć BL. Test byłoby trzeba wykonać linkując stałymi linkami.

Prosiłbym o zabieranie głosy w sprawie propozycji punkty24h oraz clpik w sprawie premiowania domen z historią (posty na poprzedniej stronie). Przy uwzględnianiu web.archive całkowita punktacja dla domen z historią mogłaby być zwiększana o 15-20% w stosunku do pozostałych domen.
Dodano: 23-04-2014 19:30
innomedgroup
Zarejestrowany: 22-07-2012
// Przy uwzględnianiu web.archive całkowita punktacja dla domen z historią mogłaby być zwiększana o 15-20% w stosunku do pozostałych domen.

100% poparcia
Dodano: 23-04-2014 22:36
punkty24h
Zarejestrowany: 03-01-2011
A ja bym dorzucił jeszcze jedno rozwiązanie. Jeśli mamy zostać przy tym felernym Rogerze (OSE), to wprowadźmy rozsądniejsze reguły.

Jeśli domena ma PR>0 to nie bawimy się w zliczanie OSE i z automatu powinna mieć +25%. Taka domena już udowodniła w najbardziej obiektywny z możliwych sposobów, że ma siłę. Google to potwierdził i nie interesuje mnie co o tym sądzi Roger. Obecnie może dochodzić do absurdalnych sytuacji, gdzie domeny np. z PR3 muszą udowodniać swoją wartość przez zdobycie dodatkowych linków. Przez takie zabawy domena może stracił PR i ostatecznie nikt na tym nie zyska.

Niech OSE zostanie jako wiarygodny czynnik oceny siły dla domen z PR=0. W ten sposób serwisy będą miały szanse potwierdzić, czy rzeczywiście za ich linkami idzie jakaś moc.
Dodano: 24-04-2014 08:19
Radeq
Zarejestrowany: 03-01-2009
// Przy uwzględnianiu web.archive całkowita punktacja dla domen z historią mogłaby być zwiększana o 15-20% w stosunku do pozostałych domen.
Przeciwko.

Ciekawsze rozwiązanie zaproponował @punkty24h post wyżej.
Dodano: 26-04-2014 14:12
elsajko
Zarejestrowany: 10-05-2009
Co do OSE to obecnie jak najbardziej zlicza linki z swl, ja tylko linkuje swlem i po miesiacu OSE pkazuje po kilkaset linków. Więc skończmy z ta fikcją, bo inne narzędzia pokażą to samo ale szybciej.
Dodano: 26-04-2014 18:19
GLA
Zarejestrowany: 26-06-2008
System informacje o BL pobiera zaraz po dodaniu domeny a następnie co 21 dni.
Dodano: 27-04-2014 11:17
punkty24h
Zarejestrowany: 03-01-2011
Mnie w Rogerze martwi to, że przeglądam kilkugigabajtowe logi domen z PR i długą historią. Tysiące odwiedzin Google i Majestica, a Rogerbota mogę policzyć na palcach jednej ręki i zazwyczaj odwiedza tylko robots.txt.

Jeśli ten bot rzeczywiście hasa po internecie, to chyba tylko odwiedza globalne domeny. Może ktoś byłby w stanie to potwierdzić, kto ma zarówno globalne zaplecze, jak i PL?
Dodano: 27-04-2014 13:35
elsajko
Zarejestrowany: 10-05-2009
Sprawdziłem kilka .pl, logi z dziś, OSE wchodzi max dwa razy, generalnie po razie. Więc jest ok pod tym względem.
Dodano: 27-04-2014 13:37
elsajko
Zarejestrowany: 10-05-2009
Administracja napisała że drugi termin zliczania BL to 21 dni, może na początek obniżyć to do 14 albo 10 dni, zamiast zmieniać robota.
Dodano: 27-04-2014 18:15
punkty24h
Zarejestrowany: 03-01-2011
Jaki jest w ogóle bot OSE? Tylko ten rogerbot i nic więcej?
Dodano: 29-04-2014 15:04
elsajko
Zarejestrowany: 10-05-2009
Widzę że nowo dodane regionalki dostają bonus 1000pkt teraz?:) Dla mnie może zostać tylko to kompletna niespodzianka:)
Dodano: 29-04-2014 15:48
Radeq
Zarejestrowany: 03-01-2009
GLA, bonusy się zmieniają a my nic nie wiemy ;)
Dodano: 29-04-2014 17:01
innomedgroup
Zarejestrowany: 22-07-2012
Ja za nową stronę z site 100 dostałem 2000 punktów. Czy to aby na pewno ok ?
Dodano: 29-04-2014 22:26
elsajko
Zarejestrowany: 10-05-2009
Tylko bez radykalnych korekt:), bo widzę że mi trochę tego naliczyło, innym też na pewno...
Dodano: 30-04-2014 00:13
GLA
Zarejestrowany: 26-06-2008
Witajcie,

Powyższa dyskusja jest nie do przecenienia. Jeśli nawet nie prowadzi do radykalnych zmian to już na pewno do pewnych korekt i świeżego spojrzenia na sytuację. Ostatecznie nie można spodziewać się żadnej rewolucji gdyż opinie na temat pewnych sytuacji potrafią być skrajnie różne - jeden powie że warto promować staż a drugi że to mija się z celem bo stara domena może być bezwartościowa (filtry) - podobnie z PR, BL czy SITE... dlatego będziemy trzymali się środka aby się nie wywrócić.

Odnośnie odświeżenia wynagradzania (w skrócie bez cytatów):
1) była mowa o zbyt niskim bonusie za DG (500) - bonus podstawowy wyniesie 1000pkt (z opcją do 2000 przy LO/BL ale o tym niżej)

2) była też mowa że system pośrednio wspiera wyższy site a nie jest to aż takie konieczne - a więc usunęliśmy archaiczny bonus za ilość emitowanych linków systemowych który miał wspierać dawną emisje aż 15 linków systemowych a w obecnych warunkach stał się sztucznym wynagrodzeniem. Urealniliśmy również bonus za dodatkowy tekst przed i po linku który pozostawał bez zmian mimo obniżki innych bonusów. Obie te zmiany nie generują wielkich oszczędności bo tylko 22% zasobów w pełni z niego korzystało ale spokojnie starczy to na realizację pkt 1 a może i pkt 3.

3) poruszona została tez sprawa web.archive'a który mógłby zostać wdrożony w maju ale potrzebowalibyśmy jeszcze dyskusji o jak długiej historii domeny tutaj mówimy aby przyznawać z tego tytułu bonus. Jego wartość byłaby dość istotna w końcowym wyliczeniu bo w obecnych kalkulacjach stanowiłaby nawet ok 1/5 wynagrodzenia.

4) jeśli pkt 3 nie wejdzie w życie a będą nadwyżki z pkt 2 to zasilą one premię za aktywne domeny do czasu kolejnych rozwiązań

5) przyrost z ostatnich 2 dni zostanie cofnięty więc proszę brać to pod uwagę - stało się to wynikiem pkt 2 i nie załączenia w algorytmie zakresu site który spowodował iż bonus za dodatkowy tekst przed i po linku został w pełni naliczony do domen niezależnie od ich poziomu site (dla tych z niskim).

Serdecznie pozdrawiam :)
Aby móc pisać na forum należy się zalogować.
1 2 3